Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | EnDi |
| Voltage | AC110-240 V |
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Wattage | 20 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 5/-60 Hz |
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Wattage | 10 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP33 |
| Type Of Light Application | LED |
| Power Source | Electricity |
Product Details:
| Wattage | 18 W |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Type | LED |
| Brand | EnDi |
| Power Consumption | 18 W |
| Body Material | Ceramic |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
We are one of the leading organizations engaged in manufacturing and supplying qualitative 18W LED Tube Light. of LED lights, also the maintenance work reduces. Our range is used at various infrastructure projects such as cities, railroads, and airports.
Features:
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Type Of Light Application | Bulb |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Wattage | 15 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Plastic |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Voltage | AC100-277 V |
Product Details:
| Brand | EnDi |
| Power Consumption | 18 W |
| Shape | Square |
| Tube Base Type | T8 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Length | 4 Feet |
| IP Rating | IP40 |
| Body Material | Ceramic |
Product Details:
| Brand | EnDi |
| Shape | Round |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Length | 2 Feet |
| IP Rating | IP40 |
| Body Material | Ceramic |
Product Details:
| Type of Light | Surface Mounted Light |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Body Material | Chrome |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Type Of Light Application | Bulb |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Brand | EnDi |
| Tube Base Type | T5 |
| Shape | Square |
| Lighting Type | LED |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 5000-6500 K, 2700-3000 K, 3500-4100 K |
| Body Material | Ceramic |
| Power Consumption | 20 W |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Type of Light | Flood Light |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Body Material | Iron |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Brand | N D Electronics |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Power | 22 W |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 15 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP44 |
| Voltage | AC100-277 V |
Product Details:
| Power Consumption | 10 W |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Length | 2 Feet |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 5 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Brand | EnDi |
| Tube Base Type | T8 |
| Lighting Type | LED |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Body Material | Ceramic |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 10 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Type Of Light Application | Bulb |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 20 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Length | 1 Foot |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Input Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Brand | EnDi |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Type | LED |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 3500-4100 K |
| IP Rating | IP33 |
| Body Material | Ceramic |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
By keeping track with the market development, we are offering optimum quality T5 LED Tube Light. The offered tube light is provided in customized options as per market preferences. This tube light is designed using sophisticated techniques as per the set industry norms. Our provided tube light is checked on various parameters of quality for supplying a defect free range.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Tube Base Type | T5 |
| Shape | Square |
| Lighting Type | LED |
| Brand | EnDi |
| Body Material | Ceramic |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Consumption | 16 W - 20 W |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Lighting Color | Cool daylight |
| Brand | EnDi |
| Tube Base Type | T5 |
| Shape | Square |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Ceramic |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 3500-4100 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Consumption | 24 W |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Wattage | 5 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Input Voltage | 230 V |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Brand | EnDi |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Input Voltage | 230 V |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Ceramic |
| Phase | Single Phase |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 24 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP44 |
| Input Voltage | 100-230 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Brand | N D Electronics |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Color | Silver |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Brand | EnDi |
| Power Consumption | 20 W |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Color | Cool daylight |
| IP Rating | IP40 |
| Body Material | Ceramic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Shape | Round |
| Power Consumption | 5 W and Below |
| Lighting Type | LED |
| Brand | N D Electronics |
| Lighting Color | Cool White |
| Tube Base Type | T5 |
| IP Rating | IP55 |
| Body Material | Ceramic |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
Product Details:
| Body Material | Ceramic |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 24 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Chrome |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 22 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
Product Details:
| Tube Base Type | T8 |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 20 W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Tube Base Type | T5 |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | EnDi |
| Wattage | 24 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP66 |
| Voltage | 120-277 V/220-240 V |
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |